Producenci
Blog kategorie

Wszystko o SLS - fakty i mity

0
Wszystko o SLS - fakty i mity

Czy da się uniknąć chemii w kosmetykach?

NIE, bez chemii nie było by kosmetyków! Wszystko co nas otacza, kwiaty i drzewa i ten komputer na którym piszę ten artykuł, no i my, nasze ciało, skóra i włosy składają się z substancji chemicznych. Są naturalne substancje chemiczne i syntetyczne wytworzone w laboratoriach. Czy witamina C w cytrynie jest inna niż witamina C syntetyczna? Nie, jest identyczna jak ta naturalna, jedna i druga substancja to substancja chemiczna. W produktach kosmetycznych znajdziemy zarówno te pierwsze, czyli naturalne substancje chemiczne jak i te drugie, czyli ich syntetyczne odpowiedniki.

Czy substancje naturalne są bardziej bezpieczne niż syntetyczne?

NIE, bezpieczeństwo i skuteczność substancji chemicznej nie zależy od jej pochodzenia, ale od budowy chemicznej, zarówno wśród substancji naturalnych, jak i syntetycznych znajdziemy trucizny i substancje bezpieczne. Bezpieczeństwo zależy od stopnia kontaktu z substancją – czyli od ilości oraz sposobu stosowania, na przykład smarujemy czy wdychamy albo czy połykamy lub stosujemy zewnętrznie lub spłukujemy, czy nie.
Przykłady:
Witamina C - Czy naturalna witamina C jest lepsza i bardziej skuteczna, niż syntetyczna? Nie, to jest ta sama substancja, o tym samym działaniu. Oczywiście, gdy występuje w towarzystwie innych substancji może się np. lepiej lub gorzej wchłaniać. Ale samo działanie substancji jej mechanizm i siła działania są takie same. To My podejmujemy decyzję czy chcemy wchłaniać witaminę C z lemoniady czy połknąć kapsułkę. Mamy wybór i wybieramy, tak samo mamy wybór kupując kosmetyki.
Kofeina - dawka śmiertelna wynosi 0,192 g/kg masy ciała, czy to znaczy, że mamy nie pić kawy? Oczywiście, że możemy, ponieważ aby wystąpiły szkodliwe skutki, musielibyśmy pić co najmniej kilkadziesiąt filiżanek kawy dziennie.
Alkohol - alkohol etylowy – czysta forma alkoholu destylowanego z substancji zbożowych, ma właściwości toksyczne, jest też rakotwórczy – ale tylko przy chronicznym nadużyciu drogą pokarmową. Zastosowany na powierzchni skóry np. perfumy – szybko z niej odparowuje i nie wykazuje szkodliwego działania. Jest częstym składnikiem kosmetyków i produktów kosmetycznych ponieważ ma wiele korzystnych zastosowań w kremach, balsamach, produktach do pielęgnacji włosów oraz produktach antybakteryjnych. I tu również mamy wybór, czy próbowaliście perfum bez alkoholu w składzie na bazie olejków z drzew i kwiatów? Jeżeli nie, sprawdź indyjskie perfumy w olejku: Perfumy - E.T. Planeta (etplaneta.pl)


Wśród zalewu internetowych doniesień na temat szkodliwości niektórych składników kosmetyków mało kto o tym wie i pamięta, że obecne rygorystyczne regulacje, ograniczenia i zasady systemu zapewnienia bezpieczeństwa kosmetyków i nadzoru nad „chemią w kosmetykach” to efekt kilkudziesięciu lat pracy wielu niezależnych instytucji, specjalistów, naukowców i prawników z całego świata. Ocenie bezpieczeństwa poddawane są zarówno naturalne, jak i syntetyczne substancje chemiczne, a więc cała „chemia w kosmetykach”. Zaufajmy ekspertom: chemia stosowana legalnie, zgodnie z aktualnym stanem wiedzy w sprzedawanych kosmetykach to rezultat kilkudziesięciu lat pracy naukowców i specjalistów stojących na straży naszego bezpieczeństwa. Na końcu jesteśmy My, konsumenci i to do nas należy ostateczna decyzja o wyborze kosmetyku! Masz wybór? To wybieraj!

badania kosmetyków


A czy należy bać się SLS i SLES ?

A czy należy bać się szczepionki? Odpowiedz na jedno i drugie pytanie wydaje się oczywista ze względu na stan wiedzy i badań, ale w jednym i drugim przypadku nagromadziło się tyle sprzecznych informacji, tyle interpretacji, że boję się odpowiedzieć na te pytania!
W dalszej części artykułu postaram się krok po kroku przeanalizować fakty i mity na temat SLS, SCS i SLES, oddzielić fakty od chwytów marketingowych i odszukać odpowiedzi które pozwolą w świadomy sposób spojrzeć na świat kosmetyków naturalnych.

Co to jest SLS?

Od kilkudziesięciu lat dodawany jest do kosmetyków myjących: mydeł, płynów do kąpieli, pod prysznic, szamponów, past do zębów, pianek do golenia, czy farb koloryzujących do włosów. SLS pojawia się również w składzie płynów do mycia naczyń, płynów do prania, odplamiaczy, środków do czyszczenia dywanów i tutaj w dużo większym stężeniu.
Sprawia, że produkty te dobrze się pienią, rozpuszczają tłuszcz i inne zanieczyszczenia i dają się łatwo spłukiwać ze skóry. Mówiąc ogólnie: to związek powierzchniowo czynny o właściwościach myjących i pianotwórczych.
A bardziej szczegółowo: na podstawie treści i przykładów powyżej wiemy już, że związek chemiczny to jedna, wyizolowana cząsteczka o znanym składzie. W Sodium Lauryl Sulfate jest to laurylosiarczan sodu, (dodecylosiarczan sodu). Surowiec kosmetyczny pod nazwą Sodium Lauryl Sulfate będzie zawierał cząsteczkę laurylosiarczanu sodu, ale także cząsteczki innych związków. Na etykiecie w składnikach INCI mamy podane nazwy surowców kosmetycznych a nie pojedyńczych związków chemicznych dlatego znajdziemy tam: SCS (Sodium Coco Sulfate), SLS (Sodium Lauryl Sulfate), SLES (Sodium Laureth Sulfate) i wiele innych nazw!

Czym różni się SLS od SCS i od SLES?

Jako związek chemiczny? Niczym, to identyczna cząsteczka. Jako surowiec kosmetyczny różni się pochodzeniem tego surowca wykorzystywanego w procesie produkcji oraz produktem ubocznym tego procesu produkcji.
Jeżeli do pozyskiwania alkoholu laurylowego użyto surowców pochodzących z przetwórstwa oleju (oleju palmowego lub oleju kokosowego) – surowiec będzie nosił nazwę: Sodium Coco Sulfate,
a jeżeli do produkcji użyto wyizolowaną frakcję alkoholu laurylowego (z przetwórstwa ropy naftowej lub z przetwórstwa oleju) surowiec będzie nosił nazwę: Sodium Lauryl Sulfate.
Pomiędzy SLS (Sodium Lauryl Sulfate) a SLES (Sodium Laureth Sulfate) różnica jest taka, że SLES otrzymuje się przez oksyetylowanie SLS. Proces ten polega na wprowadzeniu do cząsteczki SLS atomów tlenu, poprzez przeprowadzenie reakcji z tlenkiem etylenu. W wyniku tej reakcji w procesie ubocznym może powstać 1,4-dioksan. Związek ten jest podejrzany o działanie rakotwórcze i toksyczne. Zgodnie z obecnym stanem wiedzy oraz badaniami jakimi poddawane są kosmetyki w większości przypadków nie wykryto tego związku w ogóle. Stężenie 1,4-dioksanu w gotowym kosmetyku jest sprawdzane i nie powinno przekraczać 10 ppm. Ogólnie SLES wykazuje mniejsze działanie drażniące i jest łagodniejszy dla skóry.

kosmetyki bez sls


SLS w kosmetykach

Praktycznie każdy kosmetyk myjący który się pieni i odtłuszcza skórę zawiera w składzie SLS-y ma na to wpływ wiele czynników:
- bardzo dobra rozpuszczalność w wodzie, większość kosmetyków myjących bazuje na wodzie
- obfita piana, która ułatwia rozprowadzanie produktu na skórze czy włosach, chociaż większa piana nie oznacza lepszych zdolności myjących
- biodegradowalność, sls-y są łatwo biodegradowalne więc po przedostaniu się do środowiska nie zalegają przez długi czas, problemem są ich ogromne ilości a to dzięki konsumentom, którzy często przesadzają z ilością!
- bardzo dobrze łączą się z surowcami kosmetycznymi, nie rozwarstwiają się, mogą być łatwo zagęszczane oraz mogą być stosowane do klarownych (przezroczystych) produktów
- niska cena, bardzo dobry stosunek ceny do jakości


SLS-y występują pod wieloma nazwami: Sodium dodecyl sulfate, SDS, Sulfuric acid, monododecyl ester, sodium salt, Lauryl sodium sulfate, Sodium N-dodecyl sulfate, Lauryl sulfate sodium salt oraz uważane do najmniej drażniącyh: Coco Glucoside, Decyl Glucoside, Disodium Cocoyl Glutamate, Lauryl Glucoside.


Podsumowanie

SLS-y to związki przebadane, bezpieczne i dopuszczone do stosowania w kosmetykach, co nie zmienia faktu, że mogą wykazywać działanie drażniące na skórę. To silny detergent ale nie występuje w kosmetykach samodzielnie i jest w niewielkiej ilości. Nie oceniajmy kosmetyków przez pryzmat jednej substancji. Wybierajmy kosmetyki z największą ilością składników naturalnych lub w 100% pochodzenia roślinnego.

Chcesz mieć wybór? Chcesz mieć pewność, że wybierasz dobre produkty? Wejdź na www.etplaneta.pl , znajdziesz tam min. kosmetyki oznaczone znaczkiem EcoCert, jest to certyfikacja uznawana na całym świecie. Ich normy wymagają stosowania znacznych ilości naturalnych i organicznych składników, wytwarzanych w procesach przyjaznych dla środowiska, i zabraniają stosowania wielu składników syntetycznych. EcoCert dzieli kosmetyki na dwie grupy: naturalne i organiczne. 100% użytych składników musi być zgodnych z normami Ecocert. 95% wszystkich składników musi być pochodzenia naturalnego, a produkt może zawierać nie więcej niż 5% syntetycznych składników. Nie stosuje się GMO, parabenów, fenoksyetanolu, nanocząsteczek, krzemu, PEG, perfum i barwników syntetycznych, składników pochodzenia zwierzęcego (o ile nie są przez nie naturalnie wytwarzane: mleko, miód itp.). Wszystkie opakowania muszą ulegać biodegradacji lub nadać się do recyklingu. 

ecocert


Z dniem 1 lipca 2019r. w UE pojawił się dokument w którym są zalecenia dla firm kosmetycznych dotyczące deklaracji marketingowych niezgodnych z dobrymi praktykami reklamy. Mimo to, nie należy kierować się wyłącznie hasłami reklamowymi przy zakupie produktów kosmetycznych, uważajmy na deklaracje producentów kosmetyków i wybierajmy takie firmy, które prowadzą uczciwą politykę reklamową!


Wszystkie certyfikaty dają nam pewność, że kosmetyk ma 'dobry skład' ale brak certyfikatów nie oznacza, że jest on zły. Nie ulegaj modzie, nie idź ślepo za trendami, obserwuj swoją skórę i to bez względu na skład używanych kosmetyków! Jeżeli Twoja skóra jest podrażniona, zaczerwieniona lub skłonna do przesuszeń szukaj łagodnych preparatów lub zmniejsz ich użycie! Zobacz jaki jest wybór np. szamponów do włosów: https://etplaneta.pl/pl/c/Szampony-do-wlosow , ponad 200 różnych produktów i jeden idealny dla Ciebie :)


E.T.

 

kąpiel w pianie

Komentarze do wpisu (0)

Wiadomości z Planety
Zostaw swojego e-maila już dziś! Wypatruj wiadomości z zielonym serduszkiem:
    ✅ promocje,
      ✅ nowości,
        ✅ informacje o nowych artykułach i rekomendacjach
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl