Producenci
Blog kategorie

Tajemnicze składniki kremów do cery dojrzałej cz. 1

0
Tajemnicze składniki kremów do cery dojrzałej cz. 1

Starzenie jest naturalnym procesem polegającym na zmniejszeniu biologicznej aktywności komórek organizmu oraz spowolnieniu procesów regeneracyjnych. Starzenie się skóry nie jest jednak tylko wynikiem bezpośredniego upływu czasu, ale jest wynikiem działania wielu czynników zewnętrznych i wewnętrznych.


Skóra z wiekiem traci jędrność, spowodowane jest to m.in. spowolnieniem procesu syntezy kolagenu w organizmie. Decydującą rolę odgrywają tu czynniki genetyczne oraz współdziałające z nimi czynniki zewnętrzne, takie jak np.: promieniowanie UV, skażenie środowiska, palenie papierosów, niewłaściwa pielęgnacja, stres i czynniki wewnętrzne, związane z zaburzeniami regulacji hormonalnej, nieprawidłowym odżywianiem i niedoborami witaminowymi.
Pod wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych powstają w naszej skórze wolne rodniki, które powodują naruszenie naskórka (destrukcję lipidów), atakują proteiny i niszczą enzymy, komórka przestaje prawidłowo funkcjonować oraz ulegają uszkodzeniu kolagen i elastyna.


Nie tylko wiek decyduje o kondycji i wyglądzie naszej skóry!


Jednym z pierwszych objawów starzenia się skóry jest jej suchość, spowodowana utratą zdolności do wiązania wody i zatrzymywania jej w naskórku.
Jest wiele substancji, które skutecznie przeciwdziałają procesowi starzenia się skóry oraz minimalizują jego skutki:

Retinol, Witamina A, Bakuchiol, Adenozyna

składniki kosmetyków


Retinol (akseroftol) – organiczny związek chemiczny, alkohol nienasycony zaliczany do grupy karotenoidów, wraz z innymi retinoidami pełni funkcję witaminy A.
Powstaje w wątrobie z β-karotenu (prowitamina A). Enzymem przekształcającym w organizmie człowieka β-karoten w retinal jest dioksygenaza β-karotenowa.
Retinol jest wrażliwy na światło. W siatkówce oka utlenia się do aldehydu – retinalu, który uczestniczy w procesie widzenia. Ponadto retinol jest niezbędny do prawidłowego wzrostu organizmu, a także utrzymania odpowiedniego stanu naskórka oraz błon śluzowych.
W pożywieniu występuje głównie w: tranie, maśle, żółtku jaj, marchwi, owocach cytrusowych oraz zielonych warzywach. (Źródło wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Retinol )


W takim razie co to właściwie jest Witamina A ??

Witamina A to potoczna nazwa kilku organicznych związków chemicznych z grupy retinoidów (z których najważniejszy jest retinol), pełniących w organizmie funkcję niezbędnego składnika pokarmowego, rozpuszczalnej w tłuszczach witaminy. A więc wiammina A określana jest naprzemiennie jako retinol, beta-karoten, akseroftolem oraz prowitamina A.


Prowitaminy to takie związki chemiczne, które pod wpływem reakcji chemicznych przekształcają się w organizmie w witaminy.
Prowitaminą witaminy A jest beta-karoten (β-karoten)


Karotenoidy należą do silnych przeciwutleniaczy (antyoksydantów). To substancje, które kontrolują poziom wolnych rodników w organizmie i nie dopuszczają do ich nadmiaru. Wolne rodniki przyspieszają proces starzenia, mogą też przyczyniać się do rozwoju chorób (na przykład nowotworowych, nadciśnienia czy miażdżycy).


Prowitamina A wspomaga opalanie - barwnik magazynuje się w skórze i nadaje jej pożądanego koloru. β-karoten pobudza również produkcję włókien kolagenowych, a więc działa przeciwzmarszczkowo. Chroni przed przedwczesnym starzeniem się skóry wywołanym szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Może być wykorzystywany także do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Działa również przeciwtrądzikowo.


Pochodne witaminy A wykazują wysoką skuteczność w walce z wolnymi rodnikami. Regulują wydzielanie łoju, rozjaśniają przebarwienia i stanowią niezbędny element kuracji przeciwzmarszczkowej.
Retinol jest jedną z najczęściej wybieranych substancji w produktach dla cer dojrzałych i z nierównomiernym kolorytem. Doskonale sprawdzi się też w pielęgnacji skór tłustych i trądzikowych. Produkty z zawartością retinolu: retinol - E.T. Planeta (etplaneta.pl)


Świetną alternatywą dla retinolu jest bakuchiol, składnik uznawany za roślinny retinoid. Ma podobną skuteczność do retinolu, ale nie wykazuje jego drażniącego i teratogennego (toksycznego) działania, dzięki czemu jest to idealna alternatywa dla kobiet w ciąży, matek karmiących i skór bardzo wrażliwych.
W sklepie www.etplaneta.pl znajdziesz produkty również z tym składnikiem.

Składnik ten w przeciwieństwie do retinolu może być stosowany nawet w słoneczne dni, ponieważ nie uwrażliwia skóry na działanie promieni słonecznych. Nie wykazuje również negatywnych skutków takich jak: przesuszenie, podrażnienie i zaczerwienienie, które może wywołać retinol, który jest alkoholem nienasyconym.


Adenozyna - jest organicznym związkiem chemicznym, który zaliczany jest do grupy nukleozydów. Jej budowę stanowi adenina połączona z pierwszym węglem pierścienia rybozy.
Najważniejszym składnikiem adenozyny jest wymieniony już na początku organiczny związek chemiczny: endogenny nukleozyd purynowy. Występuje on naturalnie w komórkach organizmu jako element DNA a jego zadaniem jest regulowanie min. poprawnej pracy serca. Adenozyna wpływa na pracę wielu układów, oprócz układu krwionośnego oddziałuje na układ odpornościowy, nerwowy, płciowo-moczowy a nawet oddechowy.
Uff ... a w kosmetykach?

dna

Adenozyna jest jednym z najbardziej skutecznych, sprawdzonych składników o działaniu przeciwzmarszczkowym i zapobiegającym wypadaniu włosów. Natychmiast poprawia wygląd skóry na zasadzie rozluźnienia napięcia mięśni i skóry, dając efekt zrelaksowanej, wypoczętej cery. Stosowana profilaktycznie zapobiega mimicznemu kurczeniu się mięśni, zapobiegając powstawaniu i utrwalaniu się zmarszczek.
Adenozyna może wpływać na pobudzenie do pracy fibroblastów i produkcję kolagenu.

Fibroblasty zwiększają produkcję kwasu hialuronowego, który dzięki zdolności wiązania dużych ilości wody zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie.

Oprócz tego, adenozyna działa jako środek wspomagający krążenie w skórze. Dlatego po zastosowaniu kosmetyków z adenozyną możesz mieć wrażenie, że Twoja ziemista cera, znowu nabrała życia. Pobudzone mikrokrążenie sprawia też, że składniki odżywcze szybciej dostają się do skóry i zaczynają działać.
Co więcej, właśnie dzięki takiemu działaniu, adenozyna także stosowana jest w odżywkach, ampułkach i serum na porost włosów.
Adenozyna szczególnie dobrze sprawdzać się będzie, jeśli w kremie znajdują się składniki takie jak magnez, cynk czy miedź, również w obecności peptydów (chodzi o aminokwasy połączone ze sobą wiązaniem peptydowym).

Kiedy zacząć stosować kremy przeciwzmarszczkowe?
Pamiętaj, że czym innym jest prewencja, a więc wspomaganie skóry preparatami ze składnikami pobudzającymi komórki do produkcji kolagenu, a czym innym kremy przeciwzmarszczkowe, które wygładzają zmarszczki przez rozluźnienie włókien mięśniowych.


Kosmetyki przeciwzmarszczkowe, czyli te, które mają naprawić efekt, który już zagościł na Twojej skórze, pozostaw na etap powyżej 35 roku życia! Jeżeli widzisz na swojej skórze zmęczenie, spadek gęstości skóry czy utratę jędrności, możesz zacząć stosować delikatne kremy z adenozyną, sprawdzą się przede wszystkim kremy z retinolem, czyli witaminą A

 W sklepie www.etplaneta.pl wpisz interesujący Cię składnik w wyszukiwarkę produktów lub szukaj produktów rekomendowanych do wieku lub cery w poszczególnych kategoriach.

E.T.

 

laboratorium zdrowia i urody

Komentarze do wpisu (0)

Wiadomości z Planety
Zostaw swojego e-maila już dziś! Wypatruj wiadomości z zielonym serduszkiem:
    ✅ promocje,
      ✅ nowości,
        ✅ informacje o nowych artykułach i rekomendacjach
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl