Producenci
Blog kategorie

Kosmetyki Naturalne i dlaczego z Rosji?

1
Kosmetyki Naturalne i dlaczego z Rosji?

Co to są Kosmetyki Naturalne?


Kosmetyki naturalne to kosmetyki stworzone przy użyciu składników pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego ale pod warunkiem, że przy ich pozyskaniu żadne zwierzę nie odniosło uszczerbku na zdrowiu. 

Świadomi konsumenci szukają na półkach kosmetyków z etykietą „bio”, „eko”, czy „naturalny”, jednakże nie ist­nie­ją dziś jednoznaczne prawne uregulowania do­ty­czące kosmetyków naturalnych. Ko­rzys­ta­ją z tego producenci, którzy nadużywają słowa „naturalny” i określają nim pro­duk­ty składające się w znacznym stopniu z  substancji syntetycznych z niewielką za­led­wie domieszką naturalnych surowców. Analizując skład kosmetyków, nawet tych z najwyższej półki, często możemy być zaskoczeni faktem, że zawierają w przeważającej mierze najtańsze, syntetyczne surowce.

Mogłoby się wydawać, że kosmetyki naturalne i kosmetyki organiczne to ten sam rodzaj produktów – nic bardziej mylnego. Żeby móc wyrób nazwać naturalnym, wystarczy, że będzie w swoim składzie zawierał elementy pochodzenia naturalnego, takie jak roślinne ekstrakty, składniki mineralne czy substancje odzwierzęce (np. śluz ślimaka). Nie wyklucza to niestety dodawania do takiego wyrobu składników syntetycznych, dlatego często w kremie z napisem „natural”, „eko” czy „bio” znajdziemy całą listę bardzo nienaturalnych dodatków. 

Kosmetyki organiczne objęte są zdecydowanie większymi restrykcjami, a dodawanie do nich sztucznych barwników, konserwantów czy parabenów jest zabronione. Niestety, w branży kosmetycznej brakuje jeszcze wielu uregulowań prawnych, więc certyfikaty, poświadczające o „organiczności” i naturalności produktu są przyznawane przez kilka organizacji, z których każda ma nieco inne wytyczne.

Przykładowo ECOCERT – minimum 95% składników kosmetyku musi być pochodzenia naturalnego, z czego 50% składników musi pochodzić z upraw ekologicznych – w przypadku kosmetyków organicznych wymóg ten dotyczy 95% składników. Nie można stosować surowców modyfikowanych genetycznie, syntetycznych aromatów i barwników, emulgatorów PEG, a kosmetyki nie mogą być testowane na zwierzętach.

Certyfikaty eco bio vegan


Czego oczekujemy od kosmetyków?


Zmiana stylu życia spowodowała, że rynek kosmetyków ekologicznych ma coraz więcej zwolenników, sprzyja temu również panująca od kilku lat moda na slow life i coraz większa świadomość konsumentów. W rezultacie rośnie popularność organicznych i ekologicznych kosmetyków, wyprodukowanych z wykorzystaniem naturalnych składników, a produkty takie przestały być już niszą na polskim rynku kosmetycznym.

Stajemy się coraz bardziej świadomi śledząc skład produktów kosmetycznych. Także za sprawą zmieniającej się świadomości ludzi, którym nie jest obcy los zwierząt, decydujących się na wyłączenie produktów odzwierzęcych ze swojej diety, jak również w używanych kosmetykach – rośnie zapotrzebowanie na kosmetyki wegańskie.

W związku z tym pojawia się coraz szersza oferta w tym zakresie a zagraniczne marki coraz chętniej oferują swoje produkty w Polsce, przykładem może być moda na kosmetyki ze Wschodu min. również kosmetyki rosyjskie.


Dlaczego sięgamy po kosmetyki rosyjskie?


W państwach byłych republikach radzieckich można znaleźć wiele interesujących kosmetyków, które bazują na lokalnych składnikach. Niektóre z nich to kosmetyki naturalne, wręcz organiczne, warto jednak czytać skład, bo pełno jest też preparatów z SLS czy olejem parafinowym, które mimo że znajdują się w składzie większości wiodących na rynku kremów czy szamponów (również w UE), są szkodliwe dla zdrowia.
Kosmetyki rosyjskie trafiły do nas na fali poszukiwania nowych specyfików i nieustającej mody na wszystko co naturalne i jak najmniej doprawione chemią. Ich siłą jest bogactwo substancji pochodzenia roślinnego, mineralnego i zwierzęcego. Receptury bazują na tamtejszych skarbach przyrody.

Już same ich nazwy mogą stanowić podpowiedź, z jakiego regionu czerpią najwięcej: np. Bajkal Herbals czy Natura Siberica. Największą siłą marki Natura Siberica są oryginalne receptury wykorzystujące zioła i rośliny pozyskiwane z dziewiczych terenów Syberii oraz upraw ekologicznych. Sprzedaż kosmetyków ze Wschodu przestała być domeną wyłącznie internetu i małych tradycyjnych drogerii.


Nauka zachodnia poszła w kierunku tworzenia różnego rodzaju sztucznych związków chemicznych zapominając, że w przyrodzie jest nieskończenie więcej i dużo bardziej przyjaznych człowiekowi składników. Nauka na wschodzie kładzie nacisk na to co ważniejsze, zamiast tworzyć skomplikowane struktury, sztuczne i często szkodliwe dla zdrowia szuka tego co ma przyroda a przecież nie ma nic cenniejszego!


Przykładem niezwykle cennej rośliny może być Jodła Syberyjska - gatunek endemiczny. Występuje na terenach Syberii i wykształciła pewne substancje w większych ilościach. Najcenniejsze związki fitoncydowe są w silnej koncentracji, związki te oddziałują na stymulację układu odpornościowego, niszczą bakterie i grzyby ... Ojciec Klimuszko mówił, że im roślina ma cięższe warunki wzrostu, wzrasta w ciężkim klimacie, im bardziej musi walczyć, żeby się przebić, tym będzie miała cenniejszy potencjał w sobie, jest silniejsza i jej wartość jest dużo większa. Niewątpliwie takie warunki panują na Syberii!


Jodła syberyjska (Abies sibirica) – gatunek drzewa wiecznie zielonego należącego do rodziny sosnowatych. Zasięg tego gatunku jest największy z jodeł – obejmuje rozległe obszary północnej Rosji od Kamczatki na wschodzie, po Mandżurię i Turkiestan na południu, w strefie klimatu zimnego i chłodnego. Mimo że w obrębie naturalnego zasięgu znosi silne mrozy, sadzony w Europie przemarza z powodu spóźnionych przymrozków, ponieważ zbyt szybko rozwija tu pączki. W efekcie w Europie jest gatunkiem krótkowiecznym i źle rosnącym.[Źródło: Wikipedia] [Więcej tutaj]. 


Łopian, ekstrakt z tej rośliny pomaga przy zatruciach organizmu, alkoholizmie, oczyszcza krew i narządy. Sprawdza się przy leczeniu różnych chorób skóry takich jak stany zapalne, egzemy czy łuszczyca. Nawet ci, którzy cierpią z powodu suchej skóry mogą skorzystać z korzenia łopianu, ma on bowiem niezwykłe właściwości łagodzące. Wspomaga także leczenie wyprysku, trądziku, świądu skóry, czyraków. Pomoże także przy wypadaniu włosów, spowodowanym łojotokiem czy łupieżem. Dlatego najczęściej jest stosowany w kosmetykach do pielęgnacji włosów. [Więcej tutaj]

Powierzchnia Syberii w zależności od przyjętego przebiegu to około 10 lub 12,7 mln km². To około 75% powierzchni Rosji, jeden z najdzikszych obszarów na ziemi, pustynie arktyczne, tundra, lasotundra, tajga i step. Na Dalekim Wschodzie Syberii zachowały się rezerwaty naturalne z unikatową roślinnością. Trawy, zioła, owoce, krzewy rosną tu swobodnie i obficie. Otaczający je surowy syberyjski klimat nie jest jednak sprzyjający dla roślin. Pięćdziesięciostopniowe mrozy i silne wiatry pozwalają na przetrwanie i rozwój tylko niektórym gatunkom roślin. Ten klimat sprawia, że rośliny tu rosnące posiadają unikatowe właściwości, które są ich potężnym potencjałem. Aby przeżyć w trudnych warunkach tajgi rośliny koncentrują w sobie cenne olejki eteryczne i substancje odżywcze. W wyniku tego procesu, dzięki swoim rzadkim właściwościom są one wyjątkowe, zdolne poprawić ogólną aktywność organizmu, opóźnić proces starzenia się skóry i poprawić kondycje włosów.


Niewątpliwą zaletą kosmetyków rosyjskich jest ich szeroka gama. Produkty dotyczą pielęgnacji ciała i włosów, codziennej i specjalistycznej. Jednak lista zalet kosmetyków rosyjskich jest znacznie dłuższa:
⦁ Prosty skład – w produktach znajduje się tylko to, co rzeczywiście jest potrzebne. Kosmetyki są wolne od parabenów, syntetycznych zapachów, alkoholu i silikonów.
⦁ Są w pełni naturalne - zawierają ekologiczne składniki w dużych stężeniach (np. mydło posiadające wyciągi z kilkudziesięciu roślin).
⦁ Obecność czynnych ochronnych substancji, mających właściwości antyoksydacyjne.
⦁ Przebadane laboratoryjnie.
⦁ Wysoka jakość za przystępną cenę


Producentów kosmetyków rosyjskich jest wielu, oto kilka marek które warto poznać:


Receptury Babuszki AgafiiRecepty Babuszki Agafii – znajdują się w portfolio czołowej rosyjskiej firmy kosmetycznej Pervoe Reshenie, która wyspecjalizowała się w produkcji kosmetyków ziołowych i organicznych, w których kluczową rolę odgrywają zarówno popularne, jak i mniej znane w naszej części Europy rośliny, zioła i oleje. Z tą marką zadbamy o całe ciało, ale to przede wszystkim maski do twarzy dla osób do 30. roku życia oraz pomiędzy 35. a 50. rokiem życia. Aż 98% to składniki pochodzenia roślinnego. Intensywnie regenerują, odżywiają, a skórze zapewniają świeży wygląd. Wśród naturalnych składników znalazły się m.in.: różeniec górski, olej cedrowy, olej z kiełków pszenicy, olej z nasion marchwi, szałwia, cytryniec chiński. https://etplaneta.pl/pl/producer/RECEPTURY-AGAFII/52

 


Apteczka Agafii

Apteczka Agafii – tutaj znajdziemy przede wszystkim kosmetyki do pielęgnacji włosów i odżywki, m.in. serum na porost włosów. Linia kosmetyków „Receptury Babuszki Agafii” została opracowana na podstawie wypróbowanych przez wieki syberyjskich receptur zielarskich. Produkty są wieloskładnikowe i zawierają ekstrakty oraz oleje z roślin uprawianych pod ścisłą kontrolą ekologiczną. Często w rejonach Syberii i regionu jeziora Bajkał. Inspiracją do ich stworzenia była znana uzdrowicielka Agafia Ermakova, która była wielką znawczynią dobroczynnego działania syberyjskich ziół. Stosowane przez siebie receptury otrzymała od matki i babci, a także sama doskonaliła je, aby mogły one działać jeszcze skuteczniej. Wyselekcjonowane przez nią zestawy ziół oraz receptury opierające się na bogatej wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie oraz na wieloletnim doświadczeniu także i dzisiaj zadziwiają kosmetologów. https://etplaneta.pl/pl/producer/Apteczka-Agafii/24

 


Bania AgafiiBania Agafii – zawiera szeroką ofertę peelingów, kosmetyków do kąpieli, maseł, balsamów, olejków, preparatów wyszczuplających i na rozstępy, także takich do stosowania w saunie. Kosmetyki zostały stworzone wedle starodawnych, naturalnych, rosyjskich receptur kosmetycznych. Skład produktów jest inspirowany fińską sauną, ale z powodzeniem można je używać w wannie ;) Kosmetyki posiadają w 100% naturalne olejki, napary, ekstrakty i nalewki. Wiele produktów posiada opakowanie w formie saszetek kilkukrotnego użytku, co jest niezwykle poręczne i ekonomiczne. https://etplaneta.pl/pl/searchquery/bania+agafii/1/phot/5?url=bania,agafii

 


Planeta Organica

Planeta Organica – to jeden z gigantów wśród marek mających w ofercie produkty naturalne. Marka Planeta Organica to naturalne kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji ciała i włosów. Wśród produktów marki można znaleźć przeróżne szampony, maski do włosów i twarzy, peelingi czy balsamy. Rosyjska marka kosmetyczna dokłada wszelkich starań, by składy kosmetyków, które wytwarza, były całkowicie naturalne i bezpieczne dla każdego. Nie ma w nich SLS, parabenów, czy sztucznych barwników i aromatów. Planeta Organica stawia przede wszystkim na ekstrakty i oleje roślinne, które wykazują doskonałe efekty pielęgnacyjne. Dzięki temu marka ta posiada tak dużą rzeszę zadowolonych klientów. https://etplaneta.pl/pl/producer/Planeta-Organica/53Organic Shop

Organic Shop to marka, która przede wszystkim dba o to, by jej kosmetyki były naturalne, proste i skuteczne. Produkty marki spełniają wymagania nawet najbardziej wymagających. Nie każdy wie, że to marka kosmetyków uznawana za rosyjską, choć kosmetyki są produkowane w Estonii. Kosmetyki Organic Shop doskonale pielęgnują skórę, a przy tym mają cudowne zapachy i piękne opakowania. Dzięki tym cechom są one popularne na całym świecie. Co ciekawe, składy kosmetyków są całkowicie naturalne, dzięki specjalnym, opracowanym recepturom, nie znajdzie się tam parabenów, sztucznych barwników, czy konserwantów. Organic Shop to naturalne składniki zamknięte w pięknych opakowaniach. https://etplaneta.pl/pl/producer/ORGANIC-SHOP/55

 


ECO Laboratorie EcolabEO Laboratorie (Ecolab) to rosyjska marka kosmetyczna, która znana jest ze stosowania naturalnych, ekologicznych składów w swoich produktach. Preparaty marki są bardzo skuteczne, łączą w sobie naturalne składniki wraz z najnowszymi innowacyjnymi technologiami. Czerpanie zarówno z natury, jak i z nauki wychodzi marce na dobre, ponieważ wszystkie produkty cieszą się bardzo dużą popularnością także poza granicami kraju. Unikalne formuły kosmetyków pielęgnacyjnych sprawdzają się właściwie u każdej osoby. Kosmetyki naturalne są dzisiaj bardzo modne, ale nie wszystkie zasługują na to miano. Wątpliwości takich nie można mieć w przypadku marki EO Laboratorie, gdyż oznaczone nią produkty stworzone są niemal wyłącznie z substancji pochodzenia naturalnego. Formuła każdego z nich w co najmniej 95% oparta jest na składnikach organicznych i roślinnych. Kosmetyki naturalne EO Laboratorie to najlepszy dowód na to, że nasi wschodni sąsiedzi potrafią jak mało kto wykorzystać potęgę natury do stworzenia wyjątkowych i skutecznych preparatów do pielęgnacji skóry i włosów bez konieczności sięgania po substancje syntetyczne. Duży wybór produktów, obłędne zapachy, unikatowe składniki, te produkty to same HITY !!!https://etplaneta.pl/pl/producer/ECO-LABORATORIE/27

 

 

Fitocosmetic

 

Fitocosmetic to rosyjska marka kosmetyczna, która w swoim asortymencie ma wiele kosmetyków pielęgnacyjnych, bazujących na bogactwie naturalnym Syberii i okolicznych terenów. Produkty te w wielu przypadkach bazują na glinkach, które świetnie oczyszczają skórę i włosy oraz koją problemy skórne. Najbardziej doceniane glinki do twarzy i ciała są w pełni naturalne, zawierają wysokie stężenie minerałów i składników bioaktywnych, mających działanie oczyszczające, nawilżające i regeneracyjne. Marka oferuje także w 100% naturalne produkty do pielęgnacji włosów, w tym szampony, odżywki oraz balsamy, zawierające m.in. ekstrakty z pokrzywy, rumianku, chmielu i drożdży piwnych, które skutecznie nawilżają włosy, zwiększają objętość oraz przyspieszają ich wzrost, zapewniając piękne i zdrowo wyglądające kosmyki. To jedna z bardziej dostępnych, rosyjskich marek, a dzięki atrakcyjnym cenom i świetnym składom, jest znana i ceniona na całym świecie. https://etplaneta.pl/pl/producer/FITOKOSMETIK/25

 

 

Fratti

 

Fratti to rosyjska marka kosmetyczna, która w swoich preparatach wykorzystuje Karelijski szungit — naturalny minerał o właściwościach leczniczych, podobnych do węgla aktywnego. Kamień został odkryty w Rosji  w regionie Karelii (skąd pochodzi większość wydobywanego kruszcu), w wiosce Shunga, od której pochodzi jego nazwa. Dzięki temu kosmetyki Fratti takie jak: kremy, maski, czy balsamy do skóry i włosów, bardzo szybko oczyszczają, regenerują i normalizują działanie skóry. Szungit to nietypowy składnik, niespotykany w kosmetykach z innych rejonów świata, dlatego też marka Fratti jest znana nie tylko w Rosji, ale też na całym świecie. https://etplaneta.pl/pl/searchquery/fratti/1/phot/5?url=fratti

 Karelia Organica

Karelia Organica to rosyjska marka kosmetyków naturalnych produkowanych przez firmę Fratti, która stworzona została z myślą o pielęgnacji ciała i włosów. W recepturach kosmetyków zastosowano ekstrakty z jagód i ziół Karelskich, niespotykanych w innych rejonach świata. Ekstrakty te zapewniają delikatną i intensywną pielęgnację, są więc polecane właściwie dla każdego typu skóry. W kosmetykach marki Karelia Organica nie znajdziemy parabenów oraz innych szkodliwych składników. Marka dokłada wszelkich starań, by kosmetyki były całkowicie hipoalergiczne i polecane nawet w przypadku najwrażliwszych typów cer. https://etplaneta.pl/pl/producer/KARELIA-ORGANICA/42

 

 

Natura SibericaNatura Siberica to rosyjska marka zajmująca się produkcją kosmetyków organicznych. Składy preparatów pielęgnacyjnych tej marki są oparte na ekstraktach z dzikich roślin pochodzących z Syberii. Dzięki temu są to kosmetyki z niespotykanymi nigdzie indziej właściwościami. Prócz wyciągów roślinnych, firma stara się nie używać zbyt dużo sztucznych dodatków, dba o to, by każdy etap produkcji był jak najbardziej naturalny. Dzięki temu rosyjska marka kosmetyków Natura Siberica posiada wiele certyfikatów potwierdzających ich naturalne i organiczne składy. Kosmetyki dzięki swoim właściwościom podbijają serca klientek na całym świecie. W ofercie firmy Natura Siberica znajdziemy różne linie kosmetyków np: Natura Siberica Loves Estonia, Natura Siberica Professional (seria rokitnikowa) oraz Linia Royal Caviar, która  stworzona została na bazie najszlachetniejszej ze wszystkich odmian kawioru - czarnego kawioru z Bieługi. Jest to niezwykle bogaty w cenne minerały, proteiny, witaminy i antyoksydanty składnik, który dzięki działaniu nawilżającemu, regenerującemu i aktywującemu syntezę kolagenu, skutecznie i kompleksowo spowalnia procesy starzenia się skóry. W połączeniu z minerałami, witaminami oraz organicznymi roślinami syberyjskimi jest w stanie przywrócić skórze jędrność, elastyczność i równomierny koloryt. Natura Siberica – znajdziemy tu preparaty do pielęgnacji ciała, włosów, twarzy, dłoni i stóp, także dla dzieci.  https://etplaneta.pl/pl/producer/NATURA-SIBERICA/40

I inne ...

 

Podsumowanie


Niby bez SLS, a jednak ...
Chociaż kosmetyk europejski również ma na etykiecie " bez SLS", to zawiera SLES, który jest w praktyce tym samym (to analogiczna substancja!). Nie ma powodu, by demonizować SLS czy SLES, ale jest wiele powodów, by te związki ograniczać i używać z rozwagą.

Sodium Lauryl Sulfate = SLS
Sodium Laureth Sulfate = SLES

Uwaga! Zasada nr 1 czytanie składu!!! 
Nie od dziś wiadomo, że aby produkty znajdowały się w sprzedaży w Europie muszą spełniać standardy. Procedura prosta - kosmetyk musi otrzymać certyfikat, że jego skład nie zawiera związków niedozwolonych w produkcji na terenie UE.

Choć w teorii nie ma w tym nic złego, ani nic trudnego, wielu markom bardziej opłaca się założyć oddział i wyprodukować kosmetyk na terenie Unii.

I tak trafiamy na kosmetyki Babuszki Agafii produkowane w Estonii na licencji tradycyjnej marki rosyjskiej, z ich logo, niestety, kosmetyki na rynek EU różnią się często składem i działaniem. Żeby sprostać wymaganiom Unii Europejskiej producenci muszą iść na ustępstwa i w tym przypadku kosmetyki produkowane w Rosji mają bogatszy skład! Te wyprodukowane w Estonii odznaczają się mniejszą gęstościom produktów i ich gorszą jakością. Dlatego jeśli mam możliwość wybrania - sięgam po te produkowane w Rosji! :) 

Można sprawdzić kod - 46 (kod dla Rosji) i 47 (zaczyna się kod dla Estonii).

 

Szukajcie kosmetyków dla Was najlepszych, ze wszystkich możliwych zakątków świata! Na www.etplaneta.pl znajdziecie mikstury te z Rosji czerpiące z dalekiej Syberii ale również z Indii, Włoch, Syrii, Estonii, Litwy ... i nie zapominajmy o polskich firmach bo są takie, które mają również bardzo dobre składy :)

Pamiętajcie, że kosmetyki naturalne pobudzają i wspomagają prace skóry w jej naturalnych funkcjach fizjologicznych, bez zakłócanie naturalnego rytmu i procesów odnowy. Celem ich stosowania jest przywrócenie naturalnych funkcji skóry, pobudzenie do odbudowy włókien kolagenowych oraz innych naturalnych procesów odnowy. Nie oczekujcie, że kosmetyki naturalne dadzą natychmiastowe efekty. Biokosmetyki nie walczą z naturalnymi procesami zachodzącymi w skórze, wspierają je w naturalny sposób i wzmacniają, działając jednak wolniej, pozostawiając efekt trwalszy i wyraźniejszy.

Substancje zawarte w kosmetykach naturalnych nie są z założenia ani szkodliwe ani podrażniające dla skóry. Ze względu na technologię produkcji oraz jakość składników dużo rzadziej wywołują reakcje alergiczne i podrażnienia.

Zapraszam na fanpage na FB https://www.facebook.com/miksturynatury 

E.T.

Matryoshka Rosja

 

Komentarze do wpisu (1)

24 sierpnia 2020

Polecam zakupy w tym sklepie. Zamówienie zrealizowane ekspresowo na pewno jeszcze nie raz tutaj zajrzę.

Wiadomości z Planety
Zostaw swojego e-maila już dziś! Wypatruj wiadomości z zielonym serduszkiem:
    ✅ promocje,
      ✅ nowości,
        ✅ informacje o nowych artykułach i rekomendacjach
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl