Producenci
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier DPD) już od 500,00 zł.

Dlaczego sama woda nie może umyć brudu?

Ano dlatego, że brud to najczęściej głównie tłuszcz zmieszany z kurzem i innymi cząsteczkami z którymi mamy styczność. Tłuszcz to np. środowisko bakterii w którym dobrze się czują i rozmnażają. Wiadomo, że woda nie łączy się z tłuszczem i ślizga się po powierzchni brudu a więc sama woda nie jest w stanie rozpuścić wszystkich składników brudu. Wszystko co chcesz wiedzieć o mydle znajdziesz na Blogu (menu powyżej)

Zatem jak to się dzieje, że mydło myje?

Mydło ma bardzo długie cząsteczki, które zaczepiają się z jednej strony o cząsteczki wody, a z drugiej o cząsteczki tłuszczu (to w dużym uproszczeniu oczywiście) i to sprawia, że mydło da się spłukać a wraz z nim przyklejony do niego brud.

Mydło (definicja dla zaawansowanych) należy do związków powierzchniowo czynnych, które niszczą błonę lipidową bakterii i wirusów. Z chemicznego punktu widzenia, mydła są solami metali i wyższych kwasów tłuszczowych (czyli takich, które zawierają 12-20 atomów węgla w łańcuchu). Cząsteczka mydła składa się z długiego hydrofobowego ogonka i hydrofilowej główki – wyglądem przypomina szpilkę.

Mydło jako pierwsi zaczęli stosować Fenicjanie (ok. 600 r p.n.e.) z mleka koziego i popiołu. Do dnia dzisiejszego jest stosowane jako główny środek myjący na całym świecie. Jest to substancja bardzo uniwersalna oraz ma powszechne i praktyczne zastosowanie.

Jak chronić Nasze ciało przed wirusami i bakteriami?

Nie od dziś wiadomo, że 'mydło wszystko umyje, nawet uszy, szyje ... '

Środki do dezynfekcji którymi można zabić drobnoustroje chorobotwórcze:
- alkohol podobnie jak mydło, etanol co najmniej 60% (najlepsze stężenie to koło 70%) używany jest do dezynfekcji, destabilizuje błony lipidowe mikroorganizmów ale nie potrafi ich usunąć ze skóry w przeciwieństwie do mydła.
- woda utleniona 3% roztwór nadtlenku wodoru, związek ten powoduje degradację składników błon komórkowych oraz białek, dlatego jest uważany za środek antybakteryjny
- podchloryn sodu (chlor) szczególnie skuteczny w zwalczaniu bakterii i wirusów, skutecznie powoduje denaturacje białka. Najlepszy przykład to Domestos zabija bakterie na śmierć ;)

Odpowiedni roztwór etanolu (około 70%) destabilizuje błony lipidowe bakterii i wirusów, a oto nam chodzi chcemy przecież zabić wszelkie drobnoustroje które mogą nam zaszkodzić. Nie jest też obojętny wobec naszych błon komórkowych, nie służy naszym dłoniom, podrażnia skórę :(

Woda utleniona albo Domestos? No cóż, bez komentarza.

A co powiesz na gorącą kąpiel z pianą? Mydło i substancje powierzchniowo czynne sprawią, że zarazki się rozpłyną albo zostaną całkowicie unieszkodliwione i spłyną do ścieków. Zdecydowanie wybieram ten sposób dezynfekcji :)

Higiena to jedna z głównych metod walki z min.: SARS-CoV-2 a na pewno jedna z niewielu rzeczy, o które sami możemy zadbać. Korona wirusy, wirus grypy, wywołujący infekcję dróg oddechowych metapneumowirus człowieka, wszystkie one możemy zlikwidować dbając o higienę i szorując ręce.

Wiadomości z Planety
Zostaw swojego e-maila już dziś! Wypatruj wiadomości z zielonym serduszkiem:
    ✅ promocje,
      ✅ nowości,
        ✅ informacje o nowych artykułach i rekomendacjach
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl